Blog | Profile | Archive | Email | Design by | Name Of Posts


معمار قرن بیست و یکم

بهنام کبیری

انواع دیوارها

دیوارها از نظر محل قرار گیری به دو دسته ی ((دیوار خارجی))و((دیوار داخلی))تقسیم می شوند.

دیوار خارجی

دیوارهای خارجی یا دیوار های نما،مانند دیوار مشرف به حیاط یا کوچه یا خیابان بایستی خصوصیات ویژه ای را دارا باشند.جلوگیری از نفوذ رطوبت،سرما و سروصدا از جمله وظایف دیوارهای خارجی است.آنها بایستی شرایط خاص اقلیمی منطقه را تحمل نمایند.

دیوارهای داخلی

دیوارهای داخلی فضاهای داخل ساختمان را از یکدیگر جدا می کنند.

دیوارها از نظر سازه نیز به دسته ی زیر تقسیم می شوند:

1.دیوارهای بار بر: دیوارهای باربر،بارهای وارده به خود،مانند سقفها و کفها را افزون بر وزن خود،تحمل و منتقل می کنند.

2.دیوارهای غیر باربر:دیوارهای غیر باربر تنها تحمل وزن خود را داشته و آن را منتقل می کنند.لغت دیوار تقسیم یا پارتیشن برای مشخص کردن ساختار ممتدی به کار می رود که به عنوان جداکننده اجزاء و اتاقهای ساختمان انجام وظیفه نماید.در عمل دیوار تقسیم به دیوار داخلی غیر باربر جدا کننده اتلاق می گردد.

** دیوار ها از نظر ساختار نیز به چهار دسته ی زیر تقسیم می شوند:

1.دیوار بنایی ساده

2.دیوار بنایی کلاف بندی شده

3.دیوار های بتن مسلح

4.دیوار های مخصوص

1.دیوار بنایی ساده:

دیوار های بنایی ساده از مصالحی مانند آجر،سنگ،بتن یا چوب ساخته می شوند.

2.دیوار های بنایی کلاف بندی شده

در دیوار های بنایی کلاف بندی شده،یک قاب چوبی یا بتنی و یا فلزی متناسب و پیوسته استحکام و پایداری لازم را به وجود می آورد و در میان قابها مصالح پرکننده ای مثل آجر قرار داده می شود و برروی دو طرف قابها،مصالح نازک مناسب مانند تخته های چوب و یا ورقهای آزبست سیمان پوشیده می شود.

3.دیوارهای بتن مسلح

به کمک بتن مسلح می توان دیوار های باربر را با ضخامت کمتر و کیفیات بهتر به صورت یکپارچه ساخت.بتن این نوع دیوارها را درمحل ساختمان می ریزند.انواعی از دیوارهای بتن مسلح وجود دارند که در کارخانه به صورت پیش ساخته و با مشخصات مورد نظر تولید شده،و بعد از آن به محل ساختمان حمل و در محل پیش بینی شده نصب می شوند.

4.دیوارهای مخصوص

دیوارها ممکن است که دارای ویژگی های خاصی باشند.دیوارهای عایق رطوبت،مانع از نفوذ آب و رطوبت از سمتی به سمت دیگر می گردند.دیوارهای عایق صدا،از عبور اصوات به مقدار قابل توجهی جلوگیری می کنند و دیوارهای عایق حرارتی تبادل حرارت میان دوفضا را به میزان چشم گیری کاهش می دهد.

دیوارها را بر حسب خصوصیات مورد نظر از لایه های مختلفی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند می توان ساخت.به ابن گونه دیوارها،دیوار ساندویچی می گویند.انواع دیگری از دیوارها نیز وجود دارند.

مثلا دیوار های حائل که به منظور جلوگیری از حرکت خاک در زمین های گود ساخته می شوند یا دیوارهای پرده ای(دیوارهای شیشه ای در نماهای بزرگ)که به منظور جلوه ی ساختمان و همچنین سبک نمودن آن،از شیشه به عنوان مصالح دیوار استفاده شده است.

دیوار در ساختمان های با مصالح بنایی

منظور از ساختمان با مصالح بنایی،ساختمان هایی است که با آجر،بلوک بتنی و یا با سنگ ساخته می شوند و در آنها تمام یا قسمتی از بار های قائم توسط دیوار با مصالح بنایی تحمل می گردد.           قبل از ساخت دیوار ابزار و مصالح مورد نیاز را فراهم می آورند.معمولا برای ساختن دیوارهای بنایی به یک ماده ی پرکننده مانن آجر یا سنگ و یک ملات مناسب که اجزای پرکننده را به یکدیگر می چسباند احتیاج داریم.

عدم آشنایی به مشخصات فنی و انتخاب مصالح نامرغوب و نامناسب موجب فرسودگی سریع ساختمان می شود.علاوه بر مصالح،ورزیدگی بنا نیز  ازعوامل عمده ی ارتقای کیفی کار است.     در گذشته شخص برای فراگیری فنون ساخت بنا سال هایی را در خدمت اساتید فن می گذراند وبا آغاز کار مستقل حرفه ای خود،بر نکات زیادی از موارد احداث بنا واقف بود.

دیوارهای آجری

تاریخ هنر آجر پزی و فن آجرچینی به 6000سال قبل از میلاد بر می گردد.این فن در فلات ایران آغاز شد و به شرق و غرب گسترش یافت.آجر یکی از متداول ترین مصالح سنتی ساختمانی در ایران است که طی قرون متمادی در روشها و سبکهای متنوع به کار گرفته شده،و امروزه نیز به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر

در عملیات بنایی قبل از ساخت دیوار باید آجر مورد نظر را انتخاب کرد.این که آجر            فشاری، ماشینی، سفالی و سوراخدار، نما یا حتی ماسه آهکی باشد باید در مورد مرغوبیت جنس آن در ارتباط با کار مورد نظر تحقیق کنیم.

چهار خصوصیت اصلی مقاومت در برابر یخبندان،تخلخل در آب،مقاومت مکانیکی و ابعاد صحیح آجر قطعا باید مورد نظر قرار گیرد.البته آجر بایستی کاملا پخته یکپارچه و سخت باشد. ابعاد استاندارد آجر6*11*22 سانتیمتر می باشد.

تقسیمات آجر

برای اجرای کار آجر چینی نیاز به تقسیمات خاصی از آجر چینی می باشد.حتی الامکان بایستی سعی شود که از قطعات سالم و غیر شکسته آجر در کار دیوار چینی استفاده شود.                      تقسیمات آجر عبارتند از: سه قدی،نیم لائی،قلمدانی،کلوک،کلاغ پر،چارک.

ملات

دیوارهای آجری بر حسب آنکه باربر یا غیر باربر باشند،ویا داخلی و خارجی،دارای ضخامت مختلف بوده و همچنین ملاتهای متفاوتی برای آنها پیشنهاد می شود.

دیوارهای داخلی باربر

این دیوارها با آجرهای فشاری که مقاومت فشاری آنها بیش از 50 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد و با ملات باتارد 1:2:8 یا ملات ماسه سیمان 1:6 ساخته می شود.

دیوار داخلی غیر باربر

این دیوارها اگر تیغه 6 سانتی متری باشند،با آجر فشاری یا آجر سفالی تو خالی و ملات گچ و خاک 1:1،اگر تیغه ی یازده سانتی متری باشند،با آجر فشاری یا سفالی تو خالی و ملات گچ و خاک یا باتارد 1:2:8 یا ملات ماسه سیمانی 1:6 ساخته می شوند.(نوع ملات با توجه به موقعیت تیغه از نظر قرار گرفتن در مقابل رطوبت تعیین می شود.) اگر دیوار مساوی یا بیش از 22 سانتی متر باشد با آجر سفالی توخالی و ملات ماسه آهک 1:3 یا باتارد 1:2:8 یا ملات ماسه سیمان 1:6 بنا             می شود.

دیوار خارجی

نما سازی با آجر درجه یک و کاملا مرغوب و با ملات ماسه سیمان 1:5 ساخته می شود.ضخامت ملات برای آجر کاری نما نباید از ده میلیمتر کمتر و از 12 میلیمتر بیشتر باشد.پخش ملات نیز باید توسط شمشه ملات صورت گیرد.

آجر کاری با ملات ماسه سیمان یا باتارد باید پس از گرفتن ملات به مدت حداقل سه روز مرطوب نگه داشته شده و از خشک شدن آن جلوگیری گردد.

اصول کلی استفاده از آجر در بنایی

1:زنجاب کردن آجر

آجرها را قبل از بکار بردن باید از آب پر کرد که به این عمل اصطلاحا زنجاب کردن آجرمی گویند.در صورتی که آجر به صورت خشک مصرف شود،آب ملات را مکیده و از سخت شدن آن جلوگیری می کند(سوختن ملات).آجر ها حداقل یک ساعت قبل از بنایی بایستی زنجاب شوند تا از بروز آلوئک آجر پس از آجر چینی جلوگیری به عمل آید.

بند افقی

هر ردیف آجر باید کاملا و درتمام اطراف دیوار افقی باشد به این معنی که درزهای افقی باید تمام طول دیوار را طی کنند.

بند قائم

نحوه ی استقرار رگه های آجر باید به صورتی باشد که به هبچ وجه در داخل و خارج از دیوار(نما) بندهای عمودی روی هم قرار نگیرد.

کله و راسته

کله و راسته اصطلاحی است در آجر کاری و مقصود از کله آن است که عرض آجر موازی طول دیوار و منظور از راسته آن است که طول آجر در امتداد طول دیوار قرار گیرد.

شاقولی بودن دیوار

همان طور که می دانید شااقول وسیله ای است که از اتصال وزنه ای مخروطی شکل به انتهای یک ریسمان،تشکیل شده است.خاصیت اصلی شاقول تعیین امتداد قائم است و از این خاصیت در بنایی برای کنترل قائم بودن دیوارها به خصوص در گوشه ها و نبش ها استفاده می شود.

شمشه و تراز

گاهی به جای شاقول از شمشه و تراز استفاده می شود.علاوه بر کنترل خطوط قائم از این وسایل برای تعیین سطح افقی و برای کنترل بند افقی نیز استفاده می کنند.

ریسمانی کردن کار

افقی بودن ملات های افقی علاوه بر استحکام دیوار باعث زیبایی آن نیز می شود.برای آنکه بندها کاملا افقی باشند از ریسمانی که به دو انتهای کار محکم شده است استفاده می کنند.ریسمان را باید طوری قرار داد که علاوه بر افقی بودن به اندازه ضخامت یک آجر به اضافه ی کلفتی ملات از ردیف قبلی بالاتر قرار گرفته و امتداد آن به اندازه ی 2 تا 3 میلیمتر جلوتر از لبه ی کار قرار گیرد تا قرار گرفتن آجر ها و لبه ی آنها به راحتی صورت گیرد.

تقاطع دیوارها

غالبا در ساختمان و به خصوص در گوشه ها دو دیوار به هم برخورد می کنند.در این صورت وصع چیدن اتصالات در کنج ها نیاز به ایجاد قفل و بست بین دو دیوار مسائل جدیدی را ایجاد می نماید. بدین ترتیب در محل تقاطع دیوارها باید یک در میان قفل و بست کامل ایجاد شود.(به این عمل لابند می گو یند.)گوشه های بیرونی دیوارها نیز باید در هر رگ قفل و بست کامل داشته باشند.

دیوارهای سنگی

سنگ،اولین مصالحی است که توسط بشر ساخته شد و به کار رفت.تمدن های کهن آثار ارزشمند خود را با مصالح مقاوم در برابر عوامل طبیعی مانند سنگ برای ما به یادگار گزارده اند.

سنگ

سنگ مصالحی طبیعی است که در بیشتر مناطق ایران به فراوانی یافت می شود.برخی از انواع آن دارای دوام بسار زیاد است.از این مصالح می توان به تنهایی و بدون استفاده از ملات(به صورت خشکه چین) برای دیوارهای حصار استفاده کرد. سنگ طبیعی در رنگها و مشخصات گوناگون وجود دارد و به همین دلیل،برای منظورهای مختلف ساختمانی به کار می رود.سنگ به وسیله ی اره برقی،پتک،چکش،قلم،تیشه و ابزارهای گوناگون دیگر به شکل ها و اندازه های دلخواه در می آید؛همچنین ظریف و شکننده نیست و حمل و نقل آن از این نظر آسان است.

اصول کلی که به منظور انتخاب سنگهای طبیعی سالم برای بنایی سنگی بایستی در نظر بگیریم در ادامه آورده شده است.استفاده از سنگهای سالم در دیوار چینی موجب افزایش مقاومت دیوار در برابر عوامل طبیعی و مصنوعی می شود.

1.بافت سنگ

بافت سنگ طبیعی باید بدون شیار،ترک و رگه های سست باشد.هیچ گونه پوسیدگی و خلل و فرج نداشته باشد و یکدست باشد.

2.جذب آب

سنگ ساختمانی نباید بیش از  8  درصد آب بمکد.به علاوه نباید در آب حل شود.

3.پاکیزگی                                                                                                          سنگ ساختمانی نباید آلودگی مانند گل و لای به همراه داشته باشد.

4.پایداری در برابر عوامل

سنگ ساختمانی باید بتواند بیست بار آزمایش یخبندان را تحمل کند.

5.مقاومت فشاری

مقاومت فشاری گسیختگی سنگها برای کلیه ی عملیات بنایی نباید کمتر از 150کیلو گرم بر سانتی متر مربع باشد.

سنگ ها شامل انواع مختلف قلوه رودخانه ای،قله،لاشه،بادبر،بادکوبه ای،مکعبی،چند وجهی و لایه لایه هستند.با هریک از سنگ های یاد شده،نوع به خصوصی از دیوارهای سنگی ساخته می شود.

ملات                                                                                 ملات مصرفی در بنایی با سنگ،معمولا ملات ماسه سیمان می باشد.این ملات با حداقل 220کیلوگرم سیمان در متر مکعب (یک حجم سیمان و پنج حجم ماسه شسته)تهیه می شود.                            ملات باید در زمان بنایی پخش شود.ملات بین دو سنگ نباید ضخیم باشد،حداکثر ضخامت مجاز ملات 4 سانتیمتر است.

 

 

 

دیوارهای بلوک بتنی:

یکی از شیوه های نیمه صنعتی که می توان گفت با شرایط عمومی کشور مطابقت دارد و تا حدودی نیز در گذشه متداول بوده است،استفاده از بلوک های بتنی در ساختمان سازی است.ساختمان های بلوک بتنی در مقایسه با سایر ساختمان های بنایی از امتیازاتی برخوردار است که از میان آنها می توان از:کوتاه بودن زمان عملیات ساختمانی،ایجاد عایق نسبی حرارتی و صوتی،یکپارچگی و سبکی نسبی وزن ساختمان،و اقتصادی بودن از نظر کاربرد مصالح و نیروی کار نام برد.

بلوک بتنی:

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی بلوک های بتنی عبارتند از:سیمان پرتلند،مصالح سنگی(مخلوط شن و ماسه شسته)و آب.مواد تشکیل دهنده ی بتن بر اساس میزان تعیین شده برای مقاومت مورد نظر، باید به دقت تمام بر حسب وزن و حجم پیمانه شوند.سپس مصالح به خوبی مخلوط و قالب گیری شوند. آخرین قسمت عبارتست از عمل آوردن و محافظت از بتن بلوک در برابر اثرات نامطلوب محیطی مانند گرما و تابش آفتاب،بارندگی،سرما و یخبندان. 

بلوک های بتنی به سه دسته ی سنگین،نیمه سبک و سبک از نظر وزن مخصوص تقسیم می گردند. بنابراین هرچه وزن مخصوص آنها افزایش یابد،تاب فشاری بلوک بتنی نیز افزایش خواهد یافت.به هر صورت مقاومت فشاری بلوک های بتنی توخالی غیر باربر نباید کمتر از 40 و باربر نباید کمتر از60 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.بلوک ای توخالی دارای حفره های سرتاسری هستند،مانند بلوک های دوسوراخه،سه سوراخه و ... .اول اینکه حجم فضاهای خالی نباید از 50 درصد حجم کل بلوک بیشتر باشد و دوم اینکه مجموع اندازه های خالی بلوک از دو سوم طول در همان جهت بیشتر نباشد.ضخامت جداره ها در بلوک ها نیز نباید کمتر از 4 سانتی متر باشد.

 در مواردی که دیوار به منظور تقشیم فضا و یا جلوگیری از عواملی غیر از تحمل فشار و نیرو ساخته شود،تماما از بلوک های مجوف استفاده می شود.ولی اگر در بعضی از قسمت های ساختمان احتیاج به دیوار باربر پیدا شود،در موقع چیدن آنها حفره های بلوک ها را از بتن پر می کنند و گاهی نیز برای مقامومت بیشتر بز میلگردهای فولادی استفاده می شود.

ملات

ملات مصرفی با بلوک سیمانی،معمولا ملات ماسه سیمان 1:5 است و باید کاملا در سطح پربستر زیرین،و همچنین روی جداره های قائم بلوک پخش گردد.                                                      ملات باید در زمان بنایی پخش شود.در غیر این صورت قبل از قرار گرفتن بلوک بتنی سخت می شود.ملات سخت شده که از روی داربست،کف یا محل های دیگر برداشته شده باشد،نباید مورد مصرف مجدد قرار گیرد.

اصول کلی استفاده از بلوک بتنی در بنایی

1.خیساندن بلوک                                                                   بلوک باید قبل از نصب تمیز شود و کاملا به وسیله ی آب خیسانده شده،و در حین بنایی مرطوب نگاه داشته شود.در غیر این صورت به سبب جذب آب ملات توسط بلوک،ملات چسبندگی خود را از دست خواهد داد.

2.ملات گذاری                                                                          اگر در حال ساخت دیوار تقسیم باشیم،ملات فقط روی جداره های خارجی به صورت دو نوار جدا از هم پخش می شود.در این حالت دیوار به عنوان یک عایق خوب حرارتی و صوتی عمل می کند.  اگر دیوار باربر یا نما باشد،ملات را روی کلیه ی سطوح ملات خور بلوک بتنی(اعم از جداره های داخلی و خارجی)پخش می کنند.

3.موارد مربوط به بندهای افقی و قائم                                                             شاقولی بودن دیوار،شمشه و تراز،ریسمانی کردن کارفشرایط محیطی و نگه داری از دیوار و بندکشی در مورد دیوار بنایی با بلوک بتنی مشابهت کاملی با کار با آجر دارد.

4.عرض دیوار                                                                       دیوار بلوک بتنی با ید با بلوک هایی اجرا شود که عرض آنها مساوی عرض دیوار باشد،مثلا دیوار 20سانتیمتری باید با بلوکهای به عرض 20سانتیمتر اجرا شود.

5.پرهیز از قطعه یا خرد کردن

بر اثر ضربه ای که برای خرد کردن بلوک به کار می رود،کلیه ی قسمت های آن ترک خورده و مقاومت خود را از دست می دهد.

 

6.بلوک چینی

انتها و گوشه ی دیوار را باید قبل از قسمتهای میانی چید؛به طوری که پیوسته 4 یا حداکثر 5 رج بالاتراز رجهای میانی باشد.برای چیدن افقی رجهای میانی از تراز رج های کناری استفاده می کنیم.

چیدن بلوکها باید به طور یکنواخت انجام شود به طوری که در هر زمان هیچ قسمتی از یک دیوار بیش از 5 ردیف بلوک از قسمت های دیگر آن بالاتر نباشد.

7- تقاطع دیوارها:

دیوارهای باربر بلوک بتنی به جز در گوشه ها، در بقیه تقاطع ها قفل و بست نخواهد داشت. به جای قفل و بست برای جذب نیرو های افقی از تسمه های فلزی به ضخامت 5 میلیمتر در طول 70 سانتیمتر و خم 90 درجه در انتهای دو سر تسمه به طول 5 سانتیمتر استفاده میشود. توصیه میشود که حداقل در هر 120 سانتیمتر ارتفاع دیوار ، یک اتصال مشابه فوق در نظر گرفته شود.

در دیوارهای غیر باربر به طور یک در میان نوارهای توری فلزی مقاوم در برابر زنگ به جای تسمه فلزی استفاده می شود.

  محدودیتهای موجود در ساختمانهای با مصالح بنایی

در ساختمانهای با مصالح بنایی حداکثر تعداد طبقات بدون احتساب زیرزمین محدود به 2 طبقه میباشد و همچنین تراز روی بام نسبت به متوسط تراز زمین مجاور نباید از 8 متر تجاوز نماید. حداکثر ارتفاع طبقه محدود به 4 متر می باشد. حداکث ر طول مجاز دیوار باربر 30 برابر ضخامت آن میباشد مشروط بر آن که از 78 متر تجاوز نکند. حداکثر طول دیوار غیر باربر یا تیغه عبارت است از 40 برابر ضخامت دیوار و یا 6 متر . هر کدام کمتر باشد و حداکثر ارتفاع آن 5/3 متر میباشد.

دیوارهای کلافبندی شده

یک برگ چنار در دست خود بگیرید آن را به چپ و راست حرکت دهید؛ به صورت عمودی وافقی برگ را گرفته و وضعیت آن را بسنجید. اکنون همان آزمایش را با یک ورق کاغذ انجام دهید و نتیجه دو آزمایش را باهم مقایسه کنید. چه عاملی موجب جلوگیری از نوسان در برگ درخت میشود؟

اگر به دقت به ساختمان برگ درختان توجه کنید متوجه خواهید شد که یک شبکه منظم در سطح آن توزیع شده است. این شبکه موجب یکپارچگی و تقویت برگ درخت شده است. برگ درختان به کمک این شبکه تقویتی بر جاذبه زمین غلبه کرده و سطح خود را در برابر نور خورشید می گسترانند.

در ساختمان نیز به کمک یک شبکه کلافبندی، دیوارها را در برابر نیروهای مختلف تقویت می کنند. این تقویت بستگی به مصالح و موقعیت دیوار دارد. دیوارهای باربر و دیوارهای نما بیشتر در برابر نیروهای محیطی خصوصاً باد و زلزله قرار دارند. این گونه دیوارها را عموماً به وسیله میلگرد فولادی و بتن، مسلح می کنند.

شبکه مسلح کننده ساختمان در حقیقت قابهای استوار و بهم پیوسته ای هستند که نیروهای وارد به دیوار را تحمل کرده و به پی منتقل می کنند.

با این مقدمه نتیجه می گیریم که در طراحی و ساخت کلیه ساختمانهایی که با مصالح بنایی ساخته میشوند، باید پیش بینی های لازم برای ایجاد ایمنی در مقابل نیروهای افق(باد و زلزله)جلوگیری به عمل آید.یکی از نکاتی که باید در این گونه ساختمانها رعایت شود،تعبیه کلافهای افقی و قائم است.

کلافبندی افقی:

در کلیه ساختمانهای با مصالح بنایی – اعم از یک طبقه یا دو طبقه و ام از آجری، بلوک بتنی و یا سنگی – باید کلافهای افقی در ترازهای زیر ساخته شوند:

الف- در تراز زیر دیوارها: این کلاف باید با بتن آرمه ساخته شود به طوری که عرض آن از عرض دیوار و یا 25 سانتیمتر و ارتفاع آن از 3/2 عرض دیوار و یا 25 سانتیمتر کمتر نباشد.

ب- در تراز سقف روی دیوارهای باربر: کلاف سقف از بتن آرمه و هم عرض دیوارها باشد.ارتفاع کلاف روی دیوارهای باربر نباید از 20 سانتیمتر کمتر باشد. ولی ارتفاع کلاف روی دیوارهای غیر باربر را می توان به 12 سانتیمتر تقلیل داد.

حداقل قطر میلگردهای طولی در کلافهای افقی بتن آرمه عبارت است از:

در صورتی که عرض شناژ(کلاف) از 35 سانتیمتر تجاوز ننماید، 4 شاخه میلگرد 12 میلیمتر آجدار و یا 14 میلیمتر ساده. میلگردهای طولی فوق باید با تنگهایی (خاموت) به قطر حداقل 6 میلیمتر به یکدیگر بسته شوند. حداکثر فاصله تنگها برابر است با ارتفاع کلاف و یا 20 سانتیمتر هر کدام کمتر باشد.

کلاف سقف نباید در هیچ جا منقطع باشد. در صورتی که مجاری دودکش، کانال کولر و نظایر آنها با کلاف سقف تقاطع نماید، باید تدابیری برای تامین اتصال کلاف طرفین مجرا به یکدیگر پیش بینی گردد.

کلافبندی قائم:

 درکلیه ساختمانهای با مصالح بنایی دو طبقه باید کلافبندی قائم انجام شود. کلافهای قائم باید در داخل دیوارها و در گوشه های اصلی ساختمان و ترجیحاً در نقاط تقاطع دیوارها طوری تعبیه گردند که فاصله محور تا محور آنها از 5 متر تجاوز نکند.

هیچ یک از ابعاد کلاف قائم بتن آرمه نباید کمتر از 20 سانتیمتر باشد. حداقل قطر میلگردهای طولی در کلافهای قائم بتن آرمه عبارت است از 10 میلیمتر برای میلگرد آجدار و 12 میلیمتر برای میلگرد ساده. میلگردهای طولی باید حدافل 4 شاخه باشند و در گوشه ها قرار گیرند.

میلگردهای طولی باید با تنگهایی به قطر حداقل 6 میلیمتر به یکدیگر بسته شوند. حداکثر فاصله تنگها از یکدیگر باید 20 سانتیمتر باشد.

کلافهای قائم باید به نحو مناسبی به کلافهای افقی متصل شوند، تا متفقاً یک شبکه سه بعدی مقاوم را تشکیل دهند.

 

 

                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

+نوشته شده در دوشنبه هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت23:26توسط بهنام کبیری | |